O czasopiśmie

Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka jest recenzowanym czasopismem naukowym poświęconym zagadnieniom teoretycznym, prawnym i praktycznym z zakresu zabezpieczenia społecznego. Publikujemy oryginalne artykuły o charakterze teoretycznym, empirycznym, przekrojowym, porównawczym, analizy prawne, w tym dotyczące poziomu międzynarodowego, europejskiego, krajowego, regionalnego i lokalnego. Zamieszczamy również rozmaite informacje dotyczące głównie funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego, a także wywiady z wybitnymi i uznanymi polskimi i zagranicznymi ekspertami.

Czasopismo obejmuje dyscypliny: 1) historia, 2) nauki o rodzinie, 3) nauki o polityce i administracji, 4) nauki prawne, 5) nauki socjologiczne, 6) nauki o komunikacji społecznej i mediach (zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 5 stycznia 2024 r.).

Zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 5 stycznia 2024 r. w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji naukowych pismo otrzymało 40 punktów.

Redakcja przyjęła, że czasopismo powinno realizować podstawowe założenia, takie jak:
– zwiększenie poziomu wiedzy na temat systemów zabezpieczenia społecznego wśród różnych odbiorców,
– podjęcie analiz prawnych, społecznych, ekonomicznych dotyczących różnych aspektów zabezpieczenia społecznego,
– wymiana informacji na temat aktualnych działań podejmowanych na poziomie krajowym i międzynarodowym w tym obszarze.

Pismo jest otwarte na współpracę ze studentami, doktorantami i wyższą kadrą akademicką uczelni polskich i zagranicznych.

W piśmie zamieszczane są artykuły w języku polskim i angielskim. Autorzy nie ponoszą żadnych opłat z tytułu publikacji artykułu oraz procesu recenzyjnego. Złożenie tekstu do publikacji jest równoważne z oświadczeniem, że autor posiada pełne prawa autorskie do tekstu oraz z wyrażeniem zgody na publikację artykułu w czasopiśmie zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Artykuły są dostępne w formule open acces.

Czasopismo indeksowane jest w bazach: The Cen­tral Euro­pean Jour­nal of Social Sci­ences and Human­i­ties (CEJSH); BazEkon; PBN; Biblioteka Nauki; POL-index.

ISSN: 2299-2332

Nr DOI czasopisma: 10.31971/2299-2332

Aktualny numer

Nr 19 (2024): Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka
					Pokaż  Nr 19 (2024): Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka

W dziewiętnastym numerze pisma Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka pochylamy się szczególnie nad zagadnieniami związanymi z polskim systemem emerytalnym i emeryturami w Unii Europejskiej. W dziale Studia i Problemy autor pierwszego tekstu prezentuje zmiany, jakie zaszły w polskim systemie emerytalnym w ostatnich 25 latach, skupiając się na tych, które dokonały się w otwartych funduszach emerytalnych oraz po wdrożeniu pracowniczych planów kapitałowych. Autor drugiego tekstu porusza zagadnienia dotyczące prawnej funkcji stażu w kontekście uprawnień oraz wysokości emerytur i rent w polskim powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Tematyka trzeciego artykułu odnosi się do szczególnej grupy pracowników, która mierzy się z problemem związanym z brakiem dostatecznego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Autor analizuje regulacje prawne w tym zakresie i wskazuje na konieczność podjęcia działań, umożliwiających godzenie życia zawodowego z opieką nad małoletnimi dziećmi. Kolejny tekst analizuje istotny problem absencji chorobowej kobiet w Polsce, spowodowanej powikłaniami ciąży oraz chorobami matki w okresie ciąży. W artykule przedstawiono wyniki sondażu zrealizowanego w 2023 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1000 kobiet w wieku między 25 a 40 lat dotyczącego czynników, które mają istotny wpływ na kształtowanie długości korzystania z tego zwolnienia. Kolejny tekst dotyczy pracy zdalnej. Artykuł zawiera analizę jednej z form pracy zdalnej, realizowanej w trybie art. 6719 w zw. z art. 1421 kodeksu pracy oraz praw i obowiązków obu stron stosunku pracy (pracownika i pracodawcy) związanych z jej wykonywaniem. W dziale Sprawy międzynarodowe autor tekstu podjął próbę syntetycznego rozważenia istotnych współczesnych różnic między emeryturami w Unii Europejskiej przez zarysowanie sposobu ich finansowania, analizę świadczeń emerytalnych oraz przedstawienie ich obecnej ewolucji (reform). W dziale Recenzje omówiono zawartość dwutomowej monografii, zawierającej wyniki projektu naukowego pt. „Nowi biedni emeryci”. O wybranych nowych publikacjach z obszaru polityki społecznej, w tym zabezpieczenia społecznego, informujemy w Nowościach wydawniczych

Opublikowane: 2025-05-16

Pełny numer

Wyświetl wszystkie wydania