Archiwum

  • ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE. Teoria, Prawo, Praktyka
    Nr 18 (2023)

    W osiemnastym numerze pisma "Zabezpieczenie Społeczne. Teoria, Prawo, Praktyka" zwracamy uwagę na rynek pracy i pracę zdalną. Zalety pracy zdalnej uwidoczniła pandemia COVID-19 i jej negatywne skutki. Wiele firm przeniosło wykonywanie pracy poza biuro. Autor pierwszego artykułu analizuje wykorzystanie tego trybu pracy w Polsce w kontekście europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19. Rozważania dotyczące pracy zdalnej w kontekście pandemii kontynuowane są w drugim artykule. W trzecim artykule autorka dokonuje analizy sytuacji absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy. Wskazuje również kierunki działań w zakresie poprawy ich zatrudnialności, które zdeterminowane jest m.in. relatywnie niskim poziomem jakości kształcenia w szkołach zawodowych w kontekście potrzeb rynku pracy. Kolejny tekst odnosi się obszaru polityki rodzinnej. Podjęto w nim próbę identyfikacji głównych czynników zmian w tej części polityki rodzinnej, która dotyczy rozwoju instytucjonalnej opieki nad małym dzieckiem w ostatnich trzydziestu latach. W drugiej części artykułu, opartej na wynikach badań empirycznych, przedstawiono opinie rodziców korzystających z usług żłobków w porównaniu z innymi formami opieki nad małym dzieckiem. W następnym artykule autorzy analizują potencjalne kierunki i przykłady zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w zabezpieczeniu społecznym. W dziale Sprawy międzynarodowe autorka przybliża czytelnikom system emerytalny działający w Japonii. Choć jest to kraj daleki od Polski, to jak większość społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych, Japonia mierzy się z negatywnymi skutkami procesów demograficznych, głównie starzenia się i niskiej dzietności. Warto zatem dowiedzieć się, jak Japonia radzi sobie z tymi zjawiskami w kontekście naszych działań związanych z procesem starzenia się ludności Polski.

  • ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE. Teoria, Prawo, Praktyka
    Nr 17 (2023)

    Tematyka siedemnastego numeru pisma jest różnorodna. Pierwszy artykuł dotyczy strategii podejmowanych przez pracujących Polaków w celu przeciwdziałania ubóstwu na starość. Tekst drugi omawia instrumenty godzenia pracy z życiem rodzinnym w Polsce w kontekście wdrożenia dyrektywy (UE) 2019/1158 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Kolejny artykuł przedstawia wybrane instrumenty wsparcia realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pandemii Covid-19: szeroko stosowanego okresowego zwolnienia z obowiązku opłacania składek oraz wypłatę świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność. Następny tekst to glosa krytyczna do wyroku Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2020 r. w zakresie sposobu ustalania liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia w rozumieniu art. 31 ust. 3 pkt 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W dziale Miscellanea przedstawiamy bardzo ciekawe informacje zawarte w raporcie Komisji Europejskiej na temat wewnątrzunijnej mobilności pracy w 2021 r. Sprawozdanie z bardzo ciekawego seminarium naukowego poświęconego swobodzie przepływu i ochronie socjalnej obywateli państw trzecich w UE w kontekście masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy zamieszczono w dziale Kronika wydarzeń. O wybranych nowych publikacjach z obszaru polityki społecznej, w tym zabezpieczenia społecznego, informujemy w Nowościach wydawniczych.

  • ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE. Teoria, Prawo, Praktyka. Zeszyty Naukowe Zakładu Zabezpieczenia Społecznego IPS UW
    Nr 1 (2012)

    Pierwszy numer czasopisma prezentuje zagadnienia emerytalne omówione w różnych aspektach: prawnych, społecznych i ekonomicznych.

    W dziale Studia i Problemy omawiamy podjęte przez autorów – ekspertów w dziedzinie zabezpieczenia społecznego oraz doktorantów i studentów ważne zagadnienia teoretyczne, prawne i praktyczne dotyczące systemu zabezpieczenia społecznego, a w szczególności systemu emerytalnego. Teksty te odnoszą się nie tylko do sytuacji w Polsce, ale zawierają szerszą perspektywę i przedstawiają sytuację w innych krajach europejskich.

    Ponieważ celem niniejszego periodyku jest przekazywanie wiedzy i informacji także o sprawach międzynarodowych dotyczących zabezpieczenia społecznego, w dziale Sprawy Międzynarodowe zostały przedstawione aktualne zagadnienia, którymi zajmuje się obecnie Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Pracy i Rada Europy.

    Analizy prawne wymagają przedstawienia oceny ich funkcjonowania, dokonanej przez sądy krajowe i międzynarodowe. Ważnym działem naszego czasopisma naukowego jest analiza orzecznictwa, w którym prezentowane są wyroki sądów polskich i europejskich z zakresu zabezpieczenia
    społecznego i ich wpływ na praktykę stosowania prawa zabezpieczenia społecznego (dział Orzecznictwo).

    W celu wypełnienia funkcji informowania naszych Czytelników, czyli studentów, doktorantów, ludzi nauki i innych zainteresowanych osób, w dziale Nowości Wydawnicze i Recenzje zawieramy informacje o nowych książkach, a także artykułach publikowanych w czasopismach naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw zagranicznych. Z punktu widzenia potrzeby uwzględnienia w naszych pracach naukowych i badawczych pozycji zagranicznych ten dział naszego czasopisma jest bardzo istotny.

    Dział Miscellanea zawierał będzie rozmaite informacje dotyczące głównie funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego.

    W naszym odczuciu istotną częścią tego periodyku naukowego będą także wywiady z wybitnymi i uznanymi polskimi i zagranicznymi ekspertami (dział Rozmowy z ekspertami). Postaramy się w nich przedstawiać ich opinie w ważnych sprawach naukowych i badawczych oraz propozycje współpracy akademickiej, zwłaszcza studenckiej i doktoranckiej. Trzeba bowiem pamiętać, że studenci i doktoranci są główną siłą twórczą czasopisma.

    Z kolei w Kronice wydarzeń będą przedstawione sprawozdania z debat akademickich i innych, które podejmują ważne sprawy z zakresu zabezpieczenia społecznego, organizowane przez Zakład Zabezpieczenia Społecznego IPS UW oraz Studenckie Koło Naukowe „Solidaritatis”.

    Inicjatywa podjęcia pracy nad nowym czasopismem naukowym zyskała poparcie i akceptację wybitnych ekspertów z kraju i z zagranicznych ośrodków akademickich, którzy ponadto wyrazili zgodę na współpracę w różnej formie. W związku z tym uznano, że niektóre teksty i opracowania będą publikowane także w języku angielskim. W pierwszym numerze pisma zamieszczamy tekst prof. Y. Jorensa na temat zagadnień dotyczących opieki długoterminowej, które będą przedmiotem zainteresowania autorów w kolejnych numerach. Przyjęto także zasadę, że wszystkie artykuły publikowane w tym periodyku będą zawierały streszczenie w języku angielskim.