Pracownicze plany kapitałowe – zachęta do oszczędzania i wsparcie dla przyszłych świadczeń emerytalnych
Słowa kluczowe:
pracownicze plany kapitałowe, pracownicze programy emerytalne, oszczędzanie, emerytura, pierwszy i trzeci filar emerytalnyAbstrakt
W Polsce tylko około 20% obywateli przyznaje się do posiadania jakichkolwiek oszczędności. Reszta osób przeznacza zarobione pieniądze na konsumpcję, nie myśląc o przyszłości. W ten sposób osoby te po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły liczyć wyłącznie na świadczenie z pierwszego filara emerytalnego. Jednak tych środków może być za mało, aby godnie żyć. Już dzisiaj mówi się o stopie zastąpienia na poziomie około 40% ostatniego wynagrodzenia, a dla kobiet jeszcze mniejszym. Rząd chciałby zmienić tą sytuację i nauczyć Polaków oszczędzania przez wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Dzięki temu programowi każda osoba zatrudniona będzie mieć szansę na systematyczne oszczędzanie dodatkowych środków na emeryturę. Program ma być z założenia dobrowolny, jednak ograniczenie czasu dla pracownika do podjęcia decyzji o rezygnacji do 3 miesięcy sprawia, że dla wielu osób stanie on się programen obowiązkowym. Dzięki temu nawet osoba otrzymująca płacę minimalną i odprowadzająca do programu minimalną składkę w w wysokości 3,5% wynagrodzenia będzie mogła podwyższyć swoje przyszłe świadczenie emerytalne o około 15%. Czy to zadziała, zależeć będzie od tego, jak będą ostatecznie wyglądać pracownicze plany kapitałowe. Ich wstępny zarys, plusy i minusy można już dzisiaj przeanalizować na podstawie zaprezentowanych w 2016 r. przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego założeń Programu Budowy Kapitału oraz stworzonych pod koniec maja 2017 r. wstępnych założeń ustawy o pracowniczych kapitałowych.
Bibliografia
AKTY PRAWNE
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU 2016, poz. 1666)
Ustawa z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (DzU 2016, poz. 21)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU 2017, poz. 459)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU 2016, poz. 887 z późn. zm.)